16ZLH1000MEFC8X20 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 967
Direct
Chemi-Con
In Stock: 834
Direct
Chemi-Con
Upgrade
Panasonic Industry
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
16ZLH1000MEFC8X20
DigiKey Part Number
1189-1873-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16ZLH1000MEFC8X20
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
16ZLH1000MEFC8X20 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
900 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.5 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
29 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C