10ZLK1000M8X20 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 562
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 431
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
In Stock: 191
In Stock: 864
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 3 355
Chemi-Con
In Stock: 754
Würth Elektronik
In Stock: 751
Panasonic Industry
In Stock: 946
Chemi-Con
In Stock: 978
In Stock: 834
Chinsan (Elite)
Chinsan (Elite)
Nichicon
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
10ZLK1000M8X20
DigiKey Part Number
1189-10ZLK1000M8X20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10ZLK1000M8X20
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
10ZLK1000M8X20 Models
Ripple Current @ Low Frequency
714 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.38 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
41 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C