16ZLS1000MEFC8X20
DigiKey Part Number
1189-2573-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16ZLS1000MEFC8X20
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
16ZLS1000MEFC8X20 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
846 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.41 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
33 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C