EKZH160EC3102MH20D
DigiKey Part Number
565-EKZH160EC3102MH20D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZH160EC3102MH20D
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
846 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.41 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
33 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C