ELXZ100ETD102MJ16S is out of stock and can be placed on backorder.
Datasheet
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
ELXZ100ETD102MJ16S
DigiKey Part Number
565-ELXZ100ETD102MJ16SCT-ND - Cut Tape (CT)
565-ELXZ100ETD102MJ16STB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ100ETD102MJ16S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
630 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.05 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
68 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C