ELXZ100ELL102MJ16S is out of stock and can be placed on backorder.
Chemi-Con
In Stock: 449
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Direct
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 51
In Stock: 631
In Stock: 931
Nichicon
In Stock: 972
Nichicon
In Stock: 620
In Stock: 716
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
LXZ Series 16H, 10D
ELXZ100ELL102MJ16S
DigiKey Part Number
565-1905-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ100ELL102MJ16S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXZ100ELL102MJ16S Models
Ripple Current @ Low Frequency
630 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.05 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
68 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C