ELXZ100ELL102MH20D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 449
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 3 032
Panasonic Industry
In Stock: 51
In Stock: 631
In Stock: 931
Nichicon
In Stock: 972
Nichicon
In Stock: 620
In Stock: 716
Parametric Equivalent
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
ELXZ100ELL102MH20D
DigiKey Part Number
565-1906-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ100ELL102MH20D
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
486 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
810 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
80 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C