EEU-FC1A102LB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 3 032
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 51
Datasheet
In Stock: 631
In Stock: 931
Chemi-Con
In Stock: 449
Chemi-Con
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 972
Nichicon
In Stock: 620
In Stock: 716
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EEU-FC1A102LB
DigiKey Part Number
EEU-FC1A102LB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1A102LB
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC1A102LB Models
Ripple Current @ Low Frequency
746.3 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
995 mA @ 100 kHz
Impedance
65 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C