ELZA160ELL102MJ16S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 2 009
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
ELZA160ELL102MJ16S
DigiKey Part Number
ELZA160ELL102MJ16S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELZA160ELL102MJ16S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELZA160ELL102MJ16S Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
744 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.24 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
49 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C