EEU-FK1C102B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 2 009
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
EEU-FK1C102B
DigiKey Part Number
EEU-FK1C102B-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FK1C102B
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FK1C102B Models
Ripple Current @ Low Frequency
930 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.24 A @ 100 kHz
Impedance
49 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C