FPC050P040-DPT
DigiKey Part Number
315-FPC050P040-DPT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FPC050P040-DPT
Description
FPC/FFC SMT CONNECTOR (0.5 MM PI
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SMD to DIP FFC/FPC Connector 40 0.020" (0.50mm) FR4 Epoxy Glass
Category
Number of Positions
40
Pitch
0.020" (0.50mm)
Packaging
Bulk
Board Thickness
0.063" (1.60mm)
Material
FR4 Epoxy Glass
Proto Board Type
SMD to DIP
Size / Dimension
1.200" L x 1.000" W (30.48mm x 25.40mm)