FPC050P040
DigiKey Part Number
FPC050P040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FPC050P040
Description
FPC/FFC SMT CONNECTOR 0.5 MM PIT
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SMD to DIP FPC Connector 40 0.020" (0.50mm) FR4 Epoxy Glass
Category
Number of Positions
40
Pitch
0.020" (0.50mm)
Series
Board Thickness
0.062" (1.57mm) 1/16"
Material
FR4 Epoxy Glass
Part Status
Active
Size / Dimension
0.900" x 2.050" (22.86mm x 52.07mm)