1.5KE120A-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 4 672
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 10 000
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
165V Clamp 9.09A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE120A-G
DigiKey Part Number
1.5KE120A-G-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE120A-G
Description
TVS DIODE 102VWM 165VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE120A-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.09A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
102V
Voltage - Breakdown (Min)
114V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
165V