TV15C780JB-HF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Littelfuse Inc.
Similar
Bourns Inc.
Similar
Diodes Incorporated
YAGEO
YAGEO
126V Clamp 11.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
TV15C780JB-HF
DigiKey Part Number
TV15C780JB-HF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV15C780JB-HF
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV15C780JB-HF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V