RI-70GP0710
RI-70GP0710
RI-70GP0710
DigiKey Part Number
1835-1025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RI-70GP0710
Description
SWITCH REED SPST-NO 500MA 120V
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Glass Body Reed Switch SPST-NO 7 ~ 10AT Operate Range 10W 500mA (AC/DC) 120 V Through Hole
Category
Power - Rated
10W
Manufacturer
Comus International
Operate Time
0.15 ms
Series
Release Time
0.03 ms
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
Axial
Type
Glass Body Reed
Length - Overall
1.811" (46.00mm)
Circuit
SPST-NO
Size - Body
0.071" Dia x 0.276" L (1.80mm x 7.00mm)
Operate Range
7 ~ 10AT
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current - Switching
500mA (AC/DC)
Capacitance
0.35 pF
Voltage - Switching AC
120 V
Current - Carry
400mA (AC/DC)
Voltage - Switching DC
170 V