SW GP560/15-20 AT
DigiKey Part Number
374-1336-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SW GP560/15-20 AT
Description
SWITCH REED SPST-NO 1A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Glass Body Reed Switch SPST-NO 10 ~ 50AT Operate Range 10VA 1A (AC/DC) 125 V Through Hole
Category
Voltage - Switching DC
100 V
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Power - Rated
10VA
Series
Operate Time
0.6 ms
Packaging
Bulk
Release Time
0.1 ms
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Glass Body Reed
Termination Style
Axial
Circuit
SPST-NO
Length - Overall
2.126" (54.00mm)
Operate Range
10 ~ 50AT
Size - Body
0.091" Dia x 0.559" L (2.30mm x 14.20mm)
Release Range
6 ~ 21AT
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Switching
1A (AC/DC)
Capacitance
0.2 pF
Voltage - Switching AC
125 V
Current - Carry
1.5A (AC/DC)