AHA336M50F24T-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 488
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 930
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Similar
In Stock: 628
Direct
Rubycon
In Stock: 498
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 5 964
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 649
KEMET
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 6Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
AHA336M50F24T-F
DigiKey Part Number
AHA336M50F24T-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA336M50F24T-F
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
91 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
154.7 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
6Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C