Image for ALS8W30A is not available
ALS8W30A
DigiKey Part Number
31-ALS8W30A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS8W30A
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO218
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48.4V Clamp 136A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218
Category
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Package / Case
DO-218AB
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
136A