6.6SM8Z30A-AQ
DigiKey Part Number
4878-6.6SM8Z30A-AQTR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-6.6SM8Z30A-AQCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-6.6SM8Z30A-AQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6.6SM8Z30A-AQ
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO218AB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48.4V Clamp 136A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
6.6SM8Z30A-AQ Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
136A
Mfr
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Operating Temperature
-50°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Package / Case
DO-218AB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V