SBR1A40S3-7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Panjit International Inc.
Diode 40 V 1A Surface Mount SOD-323
SOD-323
SBR1A40S3-7
DigiKey Part Number
SBR1A40S3-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR1A40S3-7CT-ND - Cut Tape (CT)
SBR1A40S3-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR1A40S3-7
Description
DIODE SBR 40V 1A SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SBR1A40S3-7 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 1 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
SOD-323
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
1A