SBR1A40S3Q-7
DigiKey Part Number
31-SBR1A40S3Q-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SBR1A40S3Q-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-SBR1A40S3Q-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR1A40S3Q-7
Description
DIODE SBR 40V 1A SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 1A Surface Mount SOD-323
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 40 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
55pF @ 4V, 1MHz
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1A
Supplier Device Package
SOD-323
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 1 A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)