DR74-101-R
DigiKey Part Number
283-DR74-101-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-DR74-101-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-DR74-101-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR74-101-R
Description
FIXED IND 100UH 860MA 383 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 860 mA 383mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DR74-101-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
990mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
383mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.171" (4.35mm)