SMAJ10CAH
DigiKey Part Number
283-SMAJ10CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMAJ10CAHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMAJ10CAHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ10CAH
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17V Clamp 23.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Voltage - Breakdown (Min)
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V