PINV600SW-120
DigiKey Part Number
95-PINV600SW-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PINV600SW-120
Description
COMPACT POWER INVERTER 600W 2X 5
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12VDC Voltage Input 600 W Power Output Continuous Inverter 2 AC Outlets NEMA 5-15R (2) North America
Category
Connector - AC Output
NEMA 5-15R (2)
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Connector - Voltage Input
Terminals
Packaging
Bulk
Power - Output Continuous
600 W
Part Status
Active
Power - Output Surge
1.2 kW
Type
Inverter
Remote Capability
Yes
Voltage - Output
110VAC
Region Utilized
North America
Voltage - Input
12VDC
Size
3.94" L x 5.12" W x 8.27" H (100.1mm x 130.0mm x 210.1mm)