NTS-450-112US
DigiKey Part Number
1866-NTS-450-112US-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTS-450-112US
Description
INVERTER 450W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12VDC Voltage Input 450 W Power Output Continuous Inverter 2 AC Outlets NEMA 5-15R (2) North America
Category
AC Outlets
2
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Connector - AC Output
NEMA 5-15R (2)
Series
Connector - Voltage Input
Terminals
Packaging
Box
Power - Output Continuous
450 W
Part Status
Active
Power - Output Surge
900 W
Type
Inverter
Remote Capability
Yes
Voltage - Output
110VAC
Region Utilized
North America
Voltage - Input
12VDC
Size
8.27" L x 5.12" W x 2.17" H (210mm x 130mm x 55mm)