NTS-250P-124
DigiKey Part Number
1866-NTS-250P-124-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTS-250P-124
Description
INVERTER 250W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24VDC Voltage Input 250 W Power Output Continuous Inverter AC Outlets International
Category
Voltage - Input
24VDC
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Connector - Voltage Input
Terminals
Series
Power - Output Continuous
250 W
Packaging
Box
Power - Output Surge
500 W
Part Status
Active
Remote Capability
Yes
Type
Inverter
Region Utilized
International
Voltage - Output
110VAC
Size
7.32" L x 3.96" W x 1.26" H (186mm x 100.5mm x 32mm)