B19H1IR--20C000114U1930
DigiKey Part Number
3147-B19H1IR--20C000114U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-B19H1IR--20C000114U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-B19H1IR--20C000114U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B19H1IR--20C000114U1930
Description
1.6 (L)X 0. 8 (W)X 0. 8 8 (H) MM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Infrared (IR) Emitter 940nm 1.2V 65mA 0.4mW/sr @ 20mA 140° 0603 (1608 Metric)
Category
Wavelength
940nm
Manufacturer
Harvatek Corporation
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
140°
Part Status
Active
Orientation
Top View
Type
Infrared (IR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - DC Forward (If) (Max)
65mA
Mounting Type
Surface Mount
Radiant Intensity (Ie) Min @ If
0.4mW/sr @ 20mA