ATTINY861V-10MU
DigiKey Part Number
ATTINY861V-10MU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATTINY861V-10MU
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 8KB (4K x 16) FLASH 32-VQFN (5x5)
EDA/CAD Models
ATTINY861V-10MU Models
Product Attributes
Filter Similar Products
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tray
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 11x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
10MHz