B2102USNB20C000833U1930
DigiKey Part Number
3147-B2102USNB20C000833U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-B2102USNB20C000833U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-B2102USNB20C000833U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B2102USNB20C000833U1930
Description
LED BLUE/RED CLEAR 1206 SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Blue, Red 470nm Blue, 624nm Red LED Indication - Discrete 3.3V Blue, 2V Red 1206 (3216 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V Blue, 2V Red
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
124° Blue, 130° Red
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
468nm Blue, 632nm Red
Configuration
Common Anode
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
3.20mm L x 1.50mm W
Lens Style
Rectangle with Domed Top
Height (Max)
1.10mm
Lens Size
2.00mm x 1.00mm