B2102USNG20C000133U1930
DigiKey Part Number
3147-B2102USNG20C000133U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-B2102USNG20C000133U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-B2102USNG20C000133U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B2102USNG20C000133U1930
Description
LED GREEN/RED CLEAR 1206 SMD R/A
Detailed Description
Green, Red 525nm Green, 624nm Red LED Indication - Discrete 3.3V Green, 2V Red 1206 (3216 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V Green, 2V Red
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
124° Green, 130° Red
Wavelength - Peak
520nm Green, 632nm Red
Size / Dimension
3.20mm L x 1.50mm W
Height (Max)
1.10mm
Lens Size
2.00mm x 1.00mm