B2612USNG20D000212U1930
DigiKey Part Number
3147-B2612USNG20D000212U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-B2612USNG20D000212U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-B2612USNG20D000212U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B2612USNG20D000212U1930
Description
LED GREEN/RED DIFFUSED 0606 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green, Red 525nm Green, 624nm Red LED Indication - Discrete 3.3V Green, 2V Red 0606 (1616 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V Green, 2V Red
Mfr
Current - Test
20mA Green, 20mA Red
Series
Viewing Angle
120°, 140°, 120°, 140°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
520nm Green, 632nm Red
Configuration
Independent
Package / Case
0606 (1616 Metric)
Lens Transparency
Diffused
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 1.50mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.65mm
Lens Size
1.10mm x 1.50mm