B2102USUG20C000633U1930
DigiKey Part Number
3147-B2102USUG20C000633U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-B2102USUG20C000633U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-B2102USUG20C000633U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B2102USUG20C000633U1930
Description
LED RED/YLW-GRN CLR 1206 SMD R/A
Detailed Description
Red, Yellow-Green 624nm Red, 571nm Yellow-Green LED Indication - Discrete 2V Red, 2.1V Yellow-Green 1206 (3216 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V Red, 2.1V Yellow-Green
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
130° Red, 124° Yellow-Green
Wavelength - Peak
632nm Red, 573nm Yellow-Green
Size / Dimension
3.20mm L x 1.50mm W
Height (Max)
1.10mm
Lens Size
2.00mm x 1.00mm