M20-7871042 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 207
Datasheet
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 636
Datasheet
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Sullins Connector Solutions
In Stock: 5 548
Samtec Inc.
In Stock: 221
Samtec Inc.
In Stock: 809
20 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold
M20-7871042
M20-7871042
Harwin’s Company Overview
M20-7871042
DigiKey Part Number
952-2359-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-7871042
Description
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
M20-7871042 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.295" (7.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
10.04mm, 11.63mm
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
1000V
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)