M20-9981045
DigiKey Part Number
952-2129-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-9981045
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
M20-9981045 Models
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Series
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.460" (11.68mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Shrouding
Unshrouded
Mated Stacking Heights
9.94mm, 10.64mm, 11.04mm, 16.54mm