M20-7881046
DigiKey Part Number
952-2355-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-7881046
Description
CONN RCPT 20POS 0.1 TIN PCB R/A
Detailed Description
20 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin
EDA/CAD Models
M20-7881046 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Tube
Insulation Height
0.232" (5.90mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
1000V
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)