M50-3002545
DigiKey Part Number
952-1370-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3002545
Description
CONN RCPT 50POS 0.05 GOLD PCB
Detailed Description
50 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
M50-3002545 Models
Insulation Height
0.173" (4.40mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.094" (2.40mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights
5.4mm, 6.08mm, 9.37mm
Current Rating (Amps)
1A
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)