M50-3113042
DigiKey Part Number
952-2858-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3113042
Description
CONN RCPT 60POS 0.05 GOLD SMD
Detailed Description
60 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
M50-3113042 Models
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Tube
Insulation Height
0.169" (4.30mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
5.5mm, 6.18mm
Number of Positions
Features
Board Guide
Current Rating (Amps)
1A
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Medical, Telecommunications
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)