M50-3125045
DigiKey Part Number
952-1724-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3125045
Description
CONN RCPT 100POS 0.05 GOLD SMD
Detailed Description
100 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
M50-3125045 Models
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Tube
Insulation Height
0.142" (3.60mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
5.5mm, 6.18mm
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Applications
General Purpose, Medical, Telecommunications
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)