FX23-80P-0.5SV15
FX23-80P-0.5SV15
FX23/FX23L Series Connectors
FX23-80P-0.5SV15
DigiKey Part Number
H125035-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX23-80P-0.5SV15
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Detailed Description
84 (80 + 4 Power) Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX23-80P-0.5SV15 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
15mm, 20mm
Number of Positions
84 (80 + 4 Power)
Height Above Board
0.507" (12.88mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)