FX23L-80S-0.5SV
DigiKey Part Number
26-FX23L-80S-0.5SV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX23L-80S-0.5SV
Description
CONN RCPT
Detailed Description
84 (80 + 4 Power) Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX23L-80S-0.5SV Models
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Pick and Place
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.228" (5.80mm)
Number of Positions
84 (80 + 4 Power)
Base Product Number
Pitch
0.020" (0.50mm)