PS5R-VC24
DigiKey Part Number
1885-1599-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PS5R-VC24
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 31W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 1.3A
Category
Current - Output (Max)
1.3A
Manufacturer
IDEC
Power (Watts)
31W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Applications
Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
87%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, IP20, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.74" L x 0.89" W x 3.54" H (95.0mm x 22.5mm x 90.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
100V
Approval Agency
CE, cULus, TUV
DC Voltage - Input (Max)
370V
Standard Number
Voltage - Output 1
24V