PS5R-VD24
DigiKey Part Number
1885-1543-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PS5R-VD24
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 60W
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 2.5A
Category
Current - Output (Max)
2.5A
Power (Watts)
60W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
86%
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.25" L x 1.42" W x 3.74" H (108.0mm x 36.0mm x 95.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
100V
DC Voltage - Input (Max)
370V
Standard Number
Voltage - Output 1
24V