PS5R-VF24
DigiKey Part Number
1885-1451-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PS5R-VF24
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 120W
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A
Category
Current - Output (Max)
5A
Power (Watts)
120W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
89%
Operating Temperature
-25°C ~ 65°C (With Derating)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.76" L x 1.81" W x 4.53" H (121.0mm x 46.0mm x 115.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
100V
DC Voltage - Input (Max)
370V
Standard Number
Voltage - Output 1
24V