PS5R-VE24
DigiKey Part Number
1885-1490-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PS5R-VE24
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 90W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 3.75A
Category
Current - Output (Max)
3.75A
Manufacturer
IDEC
Power (Watts)
90W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Applications
Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
89%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-25°C ~ 65°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, IP20, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.25" L x 1.42" W x 3.74" H (108.0mm x 36.0mm x 95.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
100V
Approval Agency
CE, cULus, TUV
DC Voltage - Input (Max)
370V
Standard Number
Voltage - Output 1
24V