RU4S-CD-D12
DigiKey Part Number
1885-RU4S-CD-D12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RU4S-CD-D12
Description
RU4 RELAY WITH DIODE, LIGHT+ N
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Features
Diode, Lighted Indicator, Mechanical Indicator
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 60°C
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
6 A
Approval Agency
CE, CSA, cURus, TUV
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 300W
Coil Resistance
160 Ohms
Coil Current
80 mA