RU4S-CD-D24
DigiKey Part Number
1885-1462-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RU4S-CD-D24
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 24VDC Coil Socketable
Category
Features
Diode, Lighted Indicator, Mechanical Indicator
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
6 A
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 300W
Coil Resistance
605 Ohms
Coil Current
44.7 mA