BSC028N06NSSCATMA1
DigiKey Part Number
448-BSC028N06NSSCATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-BSC028N06NSSCATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-BSC028N06NSSCATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC028N06NSSCATMA1
Description
MOSFET N-CH 60V 137A WSON
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 137A (Tc) 3W (Ta), 100W (Tc) Surface Mount PG-WSON-8-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BSC028N06NSSCATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.3V @ 50µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
49 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3375 pF @ 30 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
3W (Ta), 100W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
PG-WSON-8-2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.8mOhm @ 50A, 10V