IXTH50N20 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
IXYS
In Stock: 496
Datasheet
Upgrade
Infineon Technologies
In Stock: 15 015
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Similar
Microchip Technology
Infineon Technologies
STMicroelectronics
In Stock: 95
STMicroelectronics
N-Channel 200 V 50A (Tc) 300W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
IXTH50N20
DigiKey Part Number
IXTH50N20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTH50N20
Description
MOSFET N-CH 200V 50A TO247
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
220 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4600 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
45mOhm @ 25A, 10V