TX25-80P-12ST-N1E
DigiKey Part Number
670-1469-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX25-80P-12ST-N1E
Description
CONN PLUG 80POS VERT GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Through Hole Gold
EDA/CAD Models
TX25-80P-12ST-N1E Models
Mated Stacking Heights
18mm, 22mm, 24mm
Height Above Board
0.598" (15.20mm)
Number of Positions
80
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)