F861BZ105M310R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 196
1 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F861BZ105M310R
DigiKey Part Number
399-F861BZ105M310RCT-ND - Cut Tape (CT)
399-F861BZ105M310RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F861BZ105M310R
Description
CAP FILM POLYPROP RAD X2
Detailed Description
EDA/CAD Models
F861BZ105M310R Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.709" L x 0.472" W (18.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Voltage Rating - DC
630V